Návod pro Nováčky

Úvod

Vítejte na Wiki SCP Nadace! Tenhle návod vám pomůže přejít od příležitostného čtenáře k členovi stránky. Nejprve si zapamatujte:

Všechny práce zveřejněné na této wiki jsou, pokud není uvedeno jinak, fikce. Tohle není roleplay stránka. Nadace neexistuje.

Nyní, začneme od začátku.

 1. Udělejte si účet na Wikidotu, naší hostitelské stránce. Jděte sem k vytvoření.
 2. Aby byla vaše žádost přijata, musíte následovat všechny instrukce na stránce Připoj se ke Stránce, včetně přečtení celého tohoto návodu.
 3. Po přečtení celého návodu napište svou žádost zpět na stránku Připojit a potvrďte ji..

Očekáváme, že znáte Pravidla Stránky předtím než napíšete nějaký komentář, a že jste si přečetli Jak Napsat SCP před napsáním nějakého článku.

POKUD JSTE NA TÉHLE STRÁNCE, KVŮLI PODÁNÍ ŽÁDOSTI, PROSÍM POKRAČUJTE VE ČTENÍ

Pokud po přečtení tohoto návodu budete mít stále otázky, podívejte se na FAQ.

Chování na Stránce

Váš život i váš čas tady u Nadace bude mnohem jednodušší, pokud si zapamatujete tohle:

Nebuď kretén.

Respektujte Personál: Každý člen personálu je alespoň důvěryhodný uživatel, a má spoustu zkušeností ve psaní a interakci s lidmi na stránce. Stránka Poznej Personál obsahuje seznam členů personálu. Jste povinni vědět, kdo jsou admini a módi! Také buďte obeznámeni, kdy člen personálu jedná ve své pravomoci.

Admini a Módi mohou vyjádřit svoje názory stejně, jako jakýkoli člen stránky. Doporučujeme vám, abyste se k nim chovali slušně (nebo ke komukoliv jinému), ale máte povoleno konverzovat, nesouhlasit, a diskutovat o tom, o čem chcete při neoficiálních interakcích.

Staff/Mod/Admin Posts: Takhle člen personálu dává najevo, že jedná s pravomocí. Tyhle komentáře bude jasně označeny jako "Staff Post", "Mod Post", nebo "Admin Post". Obvykle by členové měli pouze číst tyhle komentáře. Neodpovídejte na ně.

Upravování: SCP Nadace je Wiki, to znamená, že vás nabádáme ke psaní a přispívání na stránku. Rovněž, můžete vylepšovat stránku úpravou již vytvořených stránek. Zapamatujte si: každá úprava je viditelná pro všechny na stránce Poslední Úpravy. Jsou tu dva druhy úprav:

 • Vedlejší úpravy: Tyhle zahrnují gramatické, pravopisné nebo interpunkční opravy. Pokud to nezmění původní význam věty, úprava je v pořádku. Neměňte úmyslné pravopisné chyby nebo formátování. Pokud si nejste jisti, zda je vaše vedlejší úprava přístupná, před změnou se zeptejte v diskusi.
 • Hlavní úpravy: Tyhle zahrnují měnění nebo přidávání vět (kromě menších gramatických úprav), měnění obrázků, nebo jiné významové změny. Potřebujete oprávnění od autora pro tyhle úpravy. Pokud tu původní autor již není, zeptejte se moderátora nebo administrátora pro povolení nebo radu.

Vhodný Obsah: Autoři mohou obvykle psát, co chtějí (SCP-231 je starým příkladem). Jsme rovněž v pořádku s "squick", body horrorem atd. Nicméně, pornografický a extrémně násilný obsah není obvykle povolen. Můžete použít tag "dospělé" pro nějaký extrémní obsah. Pokud si nejste jisti, zda je něco vhodné, zeptejte se personálu.

Roleplay: Nepředstírejte, že články nebo příběhy na Wiki jsou skutečné. Ano, některé postavy v článcích mají stejná jména jako autoři (protože postavy jsou podle autorů). Ale nepředstíráme, že jsme tyhle postavy ve fórech. Všechno na stránce a v chatu je mimo postavy, což znamená, že byste neměli "roleplayovat" nebo předstírat, že jste postava ve fiktivním vesmíru.

Spam: Spamování na stránce je proti pravidlům. Nepřidávejte nové SCP každé dvě minuty a nezahlcujte fórum. Nepřidávejte také nesmyslné odpovědi na příspěvky na fóra, která jsou několik měsíců staré.

Podpis a Profil: Nepodepisujte své příspěvky. Na vašem profilu neodkazujte na materiál, který by nebyl povolen na stránce nebo si ho nepřidávejte jako avatar.

Nechávejte konstruktivní komentáře: Tím, že řeknete autorovi "tvůj nápad stojí za hovno" nebo "je to hustý" nic moc neudělá jako zpětná vazba. Můžete to udělat, ale pokud pořád píšete "Líbí se mi to!" nebo "Tohle je sračka", ostatním to může přijít otravné.

Rovněž, psaní kritiky/zpětné vazby na fórum je jiné než psaní v komentářích u článků. Očekává se, že příspěvky ve fóru budou komplexnější

Pro kompletní list věcí, které jsou a nejsou povolené na stránce, podívejte se zde Pravidla Stránky.

Zde jsou některé tipy, které si můžete zapamatovat, když budete psát zpětnou vazbu:

 • Co je dělá dobré/špatné? (Nemohou opravit to, co nevědí.)
 • Co by mohli udělat, aby je vylepšili nebo opravili?
 • Zeptejte se na otázky, které pomohou autorovi přemýšlet o alternativních nápadech nebo perspektivách tohoto článku.
 • Proč se vám to líbilo/nelíbilo?

Nežádáme vás, abyste napsali zprávu u každého článku, ale dobré zpětné vazby zlepšují naši komunitu a pomáhají i vašemu vlastnímu psaní.

Podívejte se na naši stránku Kritika pro podrobnější vysvětlení toho, co očekáváme z kritiky.

Tipy ke psaní článků

 • Zeptejte se: Na téhle Wiki jsou tisíce článků. Většina nápadů již byla udělána dříve, ale nenechte se odradit. Není špatné použít nápad, který byl již udělán. Musíte to, ale udělat podle sebe. Zeptejte se. Použijte chat Discordu. Většina vám dokáže pomoci, zda je váš nápad podobný tomu, co již někdo napsal nebo vám poradit, jak vytvořit vaši verzi. Následující věta je Hеѕӏo pro připojení na stránku. Do pole napište následující frázi: Budu následovat požadovaná pravidla, používat dostupné Návody a respektovat ostatní členy komunity SCP Nadace.

Zde je několik tipů, které je třeba mít na paměti.

 • Nespěchejte s přispěním: Nováčci často předpokládají, že protože se připojili k tomuhle typu stránky, musí něco napsat. Tohle není pravda. Kvalitní psaní obvykle zabere určitý čas. Snažit se napsat něco tak rychle, jak jen to jde, obecně povede k nízcekvalitnímu článku, který bude rychle špatně ohodnocen a povede ke smazání. Zeptejte se členů Discordu na kritiku a zpětnou vazbu nebo vložte svůj koncept na Koncepty a Kritika a čekejte na zpětnou vazbu. I když nějaká kritika může připadat drsná, všichni vám chceme pomoct s vytvořením něčeho nového, unikátního a zajímavého. Dejte si načas. Nepospíchejte.
 • Experimentujte s novými koncepty: Zatímco se může zdát, že hlavním zaměřením těchto stránek jsou články SCP, většina také píše krátké příběhy o vesmíru Nadace a vloží je jako Příběhy nebo prozkoumejte skupiny zájmů psaním Formátů Zájmových Skupin. Máme také výtvarníky, vypravěče a grafiky, vytvářející náčrty, plakáty, a dokonce i animace. Dejte svému nápadu šanci! Rádi bychom ho viděli.
 • Plagiátorství: Plagiátorství je zakázané. Tato Wiki má poněkud rozsáhlejší definici plagiátorství než většina míst, shrnutí zní "Nepište nápad, který jste nevymysleli". Nezkoušejte napsat creepypasty, memes nebo náznaky popkultury jako SCP. Tohle je Wiki pro originální obsah, a přepsání něčího nápadu jako SCP nebo článek, který bude neoriginální, bude smazán.

Personál

Pokud budete mít nějaké otázky nebo budete potřebovat nějakou pomoc, nebojte se zeptat personálu. Podívejte se na stránku Kontaktujte Personál.

Pokud napíšete členu personálu, dejte mu nějaký čas na odpověď. Pokud neobdržíte rychlou odpověď, kontaktujte ostatní členy nebo jděte na chat Discordu. Zapamatujte si, pro obdržení nejrychlejší odpovědi na jakýkoliv dotaz, jděte do chat místnosti a zeptejte se člena personálu!

Není-li uvedeno jinak, obsah této stránky je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License